Uszkodzenia wałów – najczęstsze przyczyny

10 / 07 / 2023

tagi:

ogrodnictwo rolnictwo

Jedną z głównych przyczyn uszkodzeń wałów przegubowo-teleskopowych jest stosowanie nieodpowiedniego wału do napędu danego typu maszyny. W zależności od rodzaju maszyny i jej zapotrzebowania na moc, dobieramy wały z różnymi zabezpieczeniami.

Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego wału przegubowo-teleskopowego do maszyny rolniczej. Przy prawidłowym doborze wału decyduje wielkość momentów obrotowych występujących przy jego eksploatacji oraz sposób łączenia.

Wybierając wał uwzględnić należy:

  • moment obrotowy wału od którego zależy średnica jego widełek, krzyżaków, rodzaj profilu rury oraz zabezpieczenia,
  • rodzaju połączenia z maszyną. Przy maszynach zawieszanych wystarczą wały o standardowych przegubach, w których kąt dla pracy ciągłej wynosi 25º. W przypadku pracy maszyną zaczepianą (np. prasa zbierającą do siana czy kosiarka rotacyjna), które na uwrociach nie są podnoszone i zawracanie odbywa się podczas włączonego napędu WOM ciągnika stosuje się wały szerokokątne,
  • odległość między ciągnikiem a maszyną też jest ważna – jeśli odległość ta jest nieduża, to powstaje większy kąt pomiędzy osią wzdłużną wału a osią wzdłużną maszyny i ciągnika. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wałka z dwoma przegubami szerokokątnymi. Przy większej odległości nie ma już silnego łamania wałka, dlatego można zastosować wałek posiadający jeden sześciokątny przegub, który zakładamy od strony maszyny,
  • homokinetyczny wał przegubowo-teleskopowy sześciokątny sprawdza się na uwrociach, gdzie nie zachodzi potrzeba rozłączenia napędu WOM. Wał ten posiada przegub połączony za pośrednictwem koła z widełkami, co powoduje, że zawsze kąt między maszyną a ciągnikiem dzielony jest na połowę, tzn. że zarówno część wału napędzana, jak i napędzająca pracuje z taką sama prędkością kątową, wówczas są mniejsze pulsacje obrotów. Przegub homokinetyczny pozwala na chwilową pracę pod kątem do 80 stopni.

Do napędu takich maszyn jak np., przetrząsarki, zgrabiarki, rozsiewacze zawieszane itp. stosuje się wały przenoszące moment nominalny 250 Nm, natomiast do napędu takich maszyn jak: brony wirnikowe, sieczkarnie polowe, prasy zbierające potrzebne jest zastosowanie wału o momencie nominalnym 400 lub 540 Nm.

Jeśli nadal masz wątpliwości jaki wał będzie najlepiej pasował do Twojej maszyny – spytaj sprzedawcę w sklepie rolniczym, nasi eksperci również są gotowi aby Ci doradzić.

Zapraszamy do kontaktu:

Tel.: 22 769 76 61

info@ama-parts.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone AMA POLAND

Strona naturalnie wspierana przez Lemon Concept