Jakie wyzwania czekają polskie rolnictwo w 2023 roku?

10 / 01 / 2023

tagi:

rolnictwo

Przewiduje się że rok 2023 będzie wyjątkowy jeśli chodzi i o produkcję rolną i o decyzje rolników, co może realnie przełożyć się na wysokość plonów i na stopę zysku z prowadzonych gospodarstw. Na kwestie te wpływa wiele czynników, kilka z nich postaramy się przybliżyć poniżej.
Zmiany klimatyczne, inaczej warunki pogodowe, są od zawsze ogromnym wyzwaniem dla rolnictwa, gdyż nie ma na nie bezpośredniego wpływu. Bezśnieżne zimy, które od kilku już lat są bolączką nie tylko rolników, są szkodliwe dla upraw ozimych, gdyż powodują ryzyko wymarzania roślin. Dodatkowo brak śniegu pogłębia też problem suszy, coraz dotkliwszy dla polskiego rolnictwa. Poprzez brak śniegu obniża się poziom wód gruntowych i niektóre odmiany roślin uprawnych nie radzą sobie w takich warunkach: braku opadów, przesuszona gleba, braku dostępu do wód powierzchniowych.
Kolejnym dużym wyzwaniem z którym mierzyć się będą rolnicy w 2023r. są rosnące koszty zakupu materiału siewnego, nawozów oraz środków ochrony roślin. W przypadku nawozów, zwłaszcza azotowych, podwyżki cen sięgają nawet 200% w porównaniu do roku 2021. W 2022 roku rolnicy wykorzystywali zapasy nawozów z lat poprzednich, obecnie będą musieli je kupić według nowych stawek lub ograniczyć nawożenie.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku ochrony upraw przed chwastami alternatywnie można w ochronie wykorzystać metody mechaniczne, jak np.: pielniki, brona czy chwastownik. Optymalizacja kosztów prowadzenia gospodarstw to też wybór i zakup części które wykonane są ze wzmocnionych materiałów, co realnie wydłuża ich czas przydatności i użytkowania w gospodarstwie. Wybór dobrej jakości części do ciągników i maszyn rolniczych wpływa na obniżenie ich kosztów eksploatacji.
Produkcja części do ciągników i maszyn rolniczych AMA nastawiona jest na dostarczanie rozwiązań dopasowanych do aktualnych wymagań rolników. Produkcja oparta na technologicznej wiedzy, najlepszych materiałach i doświadczeniu pozwala nam być blisko rolnika i jego potrzeb.

Wszystkie prawa zastrzeżone AMA POLAND

Strona naturalnie wspierana przez Lemon Concept